MOK Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury
Dzisiaj jest 19 maja 2019 r.
Pelplińska Orkiestra Dęta

Powrót

2013-09-29 74. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

29 września 2013 mieszkańcy Kociewia, w tym naszej gminy Pelplin, uczestniczyli w obchodach upamiętniających masowe zbrodnie hitlerowców dokonane w czasie II wojny światowej.

W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Pelplina i regionu. Począwszy od września 1939 roku do końca II wojny światowej zamordowano w tym miejscu działaczy organizacji patriotycznych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, po których nastąpiły przemówienia okolicznościowe,  złożenie kwiatów przez delegacje, a następnie Msza św. W homilii ks. Stanisław Cieniewicz pięknie mówił o prawdzie, o Lesie Szpęgawskim, który dobitnie przemawia do kolejnych pokoleń mieszkańców tej ziemi.  Następnie w Apelu Poległych wspominano spoczywających w zbiorowych mogiłach. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Pieśni „Rota” oraz zagranej przez „Pelplińską Orkiestrę Dętą”.

Relacja filmowa portalu stolicakociewia.pl zobacz

 Polityka prywatności MOK Pelplin
Pelplin - Miasto z duszą
Świetlica w Lignowach Szlacheckich
Kalendarz imprez
Newsletter
facebook
Karta Dużej Rodziny
Radio Głos
TV Pelplin
Program
Patriotyzm jutra
Program
Erasmus +
Kociewie
Miejska Biblioteka Publiczna
Eurodesk
BIP